Landgoed Duin en Kruidberg: koninklijke ontvangst met uitzicht op de Theems
In Santpoort verrijst landgoed Duin en Kruidberg, ooit het privéverblijf van Jacob Theodoor Cremer, koloniaal ondernemer en voormalig minister. Rond 1907 liet hij op deze plek een imposant buitenhuis bouwen in Hollandse renaissancestijl, gecombineerd met Engelse invloeden. Het huis verving een 17e-eeuws buiten en moest niet alleen grandeur uitstralen, maar ook dienstdoen als representatief verblijf voor vooraanstaande gasten, waaronder zelfs Koningin Wilhelmina. Speciaal voor haar liet Cremer het nabijgelegen station Santpoort-Zuid bouwen, in dezelfde rijke stijl als het landhuis.
Een bijzonder detail is de grote vijverpartij achter het huis. Deze werd niet willekeurig aangelegd, maar geïnspireerd op de rivier de Theems. Cremers Engelse echtgenote verlangde naar het uitzicht van haar jeugd en dus werd het duinlandschap subtiel aangepast aan haar sentiment. De kronkelende waterpartij weerspiegelt niet alleen de stijl van een Engelse landschapstuin, maar ook de persoonlijke liefde die in het ontwerp is meegebakken, een knipoog naar thuis, midden in Kennemerland.
Na Cremers tijd kende Duin en Kruidberg vele levens. Van particulier landgoed werd het rijkskantoor, en later een conferentieoord en hotel. Maar wat blijft, is de samenhang tussen hoofdgebouw, tuin én aanhorigheden. In de makelaardij draait het immers niet alleen om de opstallen, maar ook om zichtlijnen en verhalen. Wie zoekt naar betekenisvol vastgoed, kijkt verder dan de voordeur.
Het landgoed kent veel verhalen, wie weet er nog een?
Gerelateerde Nieuwsberichten
Een verbogen geschiedenis van meerdere generaties.
18-5-2026 —
Mariënheuvel – een huis dat van rol durft te veranderen
25-4-2026 —
Sommige huizen lijken van begin af aan te weten dat hun leven niet bij één functie zal blijven. Mariënheuvel is zo’n huis. Ooit gebouwd tussen 1907 en 1909 als het nieuwe hoofdgebouw van de buitenplaats Meer en Berg in opdracht van jonkheer H.J. Deutz van Lennep. Architect Foeke Kuipers tekende een landhuis, dat bewust teruggrijpt op de vormentaal van de Franse kastelen uit de zeventiende en achttiende eeuw. Statig, symmetrisch en geplaatst op een lichte verhevenheid in het park, alsof het huis het landschap eerst wilde overzien, voordat het zich erin voegde.
Een plek om de stad te ontvluchten: Leyduin
10-4-2026 —
Sommige landgoederen lijken ouder dan ze zijn, andere blijken ouder dan we denken. Leyduin hoort bij die laatste categorie. De eerste vermelding gaat terug tot 1596, toen hier nog slechts een eenvoudige hofstede lag aan de rand van duin en veen. Wat daarna volgde was geen strak plan van één architect, maar een verhaal van opeenvolgende eigenaren die ieder hun eigen laag toevoegden. Soms bescheiden, soms ambitieus, maar altijd voortbouwend op wat er al lag.


