Koninklijke allure in Midden Duin..

Koninklijke allure in Midden Duin..

Sommige huizen zijn geen woningen, maar hoofdstukken uit een geschiedenisboek. Landgoed Duinlust in Overveen is zo'n verhaal in baksteen en bladgoud. Gebouwd in opdracht van de familie Borski, ontworpen door architect Muysken en ingericht tot in het kleinste detail. Van de lift aangedreven door een duinpomp tot een trap uit een Parijs stadspaleis, alles ademt grandeur.

Maar het verhaal van Duinlust is er ook één van doorleven. Tijdens de oorlog deed het huis dienst als onderkomen voor cavalerie én bezetting. Daarna werd het een opleidingsinstituut, trouwlocatie en sportcomplex. Telkens weer paste het zich aan, zonder zijn ziel te verliezen. De keizertrap, de parkzichtige terrassen, de glas-in-loodramen: ze zijn gebleven.

Wie hier komt wonen, koopt geen vierkante meters, maar een beleving. Een landhuis dat niet opvalt door opsmuk, maar door stijl en samenhang. Waar architectuur, landschap en levenshouding samenvallen. En dát is het moment waarop makelaardij iets anders wordt: het vinden van de juiste bewoner voor een plek die je niet bezit, maar bewaart.

 

Gerelateerde Nieuwsberichten

De Kroft:  Een onverwachte sprong om de makelaar bij de les te houden.

De Kroft: Een onverwachte sprong om de makelaar bij de les te houden.

De Kroft ligt precies op de overgang van het Oosterduin naar het strandvlak. Aan de Oostzijde daalt het terrein, waardoor de kelder aan de straatzijde ineens onderhuis wordt. Smits zag deze complexe ligging niet als beperking, maar als kans. Hij ontwierp niet alleen de gevels en vormen, maar ook het interieur én de volledige tuin. Van lambriseringen tot zichtlijnen in het groen: alles is één totaalcompositie, zoals alleen de vroege twintigste eeuw dat durfde.

Ezeltjes, Landauers, Calèches en Vicotria’s…

Ezeltjes, Landauers, Calèches en Vicotria’s…

Aan de Zomerzorgerlaan in Bloemendaal staat een gebouw, dat meer vertelt dan zijn rustige gevel doet vermoeden. In 1901 verrees hier de nieuwe stalhouderij van de gebroeders Böttger, ontworpen door W.P. Nederkoorn. Een bescheiden pand, maar gebouwd op een fundament van familietradities die teruggaan tot Johannes Godfried Böttger, die al in 1817 vanuit Zierikzee naar Bloemendaal trok. Generaties lang verzorgden de Böttgers vervoer voor het dorp en de buitenplaatsen: paarden, ezels, karren en later de eerste koetsdiensten. De stalhouderij werd een vertrouwd ankerpunt in het dorpsritme, waar bedrijvigheid en dienstbaarheid hand in hand gingen.

Teylers Museum: kunst en wetenschap onder één dak.

Teylers Museum: kunst en wetenschap onder één dak.

Aan het Spaarne staat een gebouw dat niet alleen Haarlem, maar heel Nederland geschiedenis geeft: het Teylers Museum, opgericht in 1784 en daarmee het oudste museum van het land. Gesticht uit de nalatenschap van bankier Pieter Teyler van der Hulst, met als ideaal de bevordering van kunst en wetenschap. Geen pronkpaleis, maar een tempel van kennis en schoonheid.