Een buitenhuis met stand, stijl én verhaal – welkom op De Nyenberg

Aan de Boekenroodeweg 6 in Aerdenhout staat het imposante landhuis De Nyenberg, een toonbeeld van classicistische barokstijl. Gebouwd tussen 1912 en 1913 in opdracht van Arthur baron Van Dedem, die niet alleen de opdrachtgever maar ook de naamgever was. De naam De Nyenberg (nog te zien in een plaquette in de Oostgevel) betekent in het Twents De Nieuwe Berg, een verwijzing naar een eerder ontwerp van de baron, genaamd De Berg in Dalfsen. Vandaar ook dat men in Aerdenhout niet spreekt over ‘Nyenberg’, maar over De Nyenberg, alsof het vanzelfsprekend is dat deze naam een hoofdletter en een lidwoord verdient.
Het ontwerp van architect-aannemer Andries de Maaker is geïnspireerd op de landhuizen langs de Vecht uit de Gouden Eeuw, met symmetrische gevels, baksteen gecombineerd met zandstenen accenten en sierlijke festoenen. De Nyenberg ademt rust, klasse en vakmanschap, kenmerken die niet verouderd zijn, maar zeldzaam.
Door de jaren heen heeft De Nyenberg verschillende functies gekend. Zo werd het huis later bewoond door de Zusters van Alverna, een kloosterorde die zich inzette voor onderwijs en zorg. Ondanks de vele gedaantewisselingen bleef De Nyenberg een baken van statigheid en herkenbaarheid in het landschap van Aerdenhout. De nadruk op de centrale as en de verhoudingen in het ontwerp getuigen van een tijd waarin bouwen een kwestie was van visie, detail en duurzame schoonheid.
Voor een makelaar is een pand als De Nyenberg geen object, maar een ontmoeting. Een huis met karakter, historie en ziel. Het vraagt om een eigenaar die niet alleen de ruimte, maar ook het verhaal weet te waarderen. Want sommige huizen verkoop je niet, die verbind je met de juiste volgende bewoner.
“Hé Jeroen en Bas… weten jullie nog? Ouders op vakantie, het huis in de steigers en juist dán besluiten inbrekers om een bezichtiging te hebben zonder afspraak.”
Gerelateerde Nieuwsberichten
Stoop’s Bad: waar Haarlem leerde zwemmen
7-8-2025 —
Als kind had vrijwel iedereen in Kennemerland er zwemles: Stoop’s Bad. In opdracht van ir. Adriaan Stoop, opende architect Eduard Cuypers dit monumentale binnen- én buitenzwembad in 1924, bedoeld voor jong en oud, rijk of minder bedeeld.
Het Gele Geheim van Elswout
31-7-2025 —
Opeens doemt hij op in het groen: een knalgeel hekwerk op een houten bruggetje, ogenschijnlijk gesloten, maar tegelijk uitnodigend. Alsof het decor is van een vergeten sprookje, of een grenswachtpost naar een andere tijd. Dit is Elswout op z’n best, stijlvol, verrassend en altijd met een vleugje theatrale grandeur.
Beëdigd met een grijns.
25-7-2025 —
In 1996 liep ik de rechtbank van Haarlem binnen voor mijn beëdiging als makelaar. Bij de draaideur kwam Oom Foppe naar buiten een bekende strafpleiter, toga over de arm, bef erbovenop. “Ben je stout geweest?” vroeg hij grijnzend. “Nee, Oom Foppe, ik kom voor m’n beëdiging.” Zijn gevatte alleszeggende antwoord: “Ah, dan kan je eindelijk de boel legaal besodemieteren!”
Achter deze grap schuilt een gechargeerd misverstand over het makelaarschap.