Teylers Museum: kunst en wetenschap onder één dak.
Aan het Spaarne staat een gebouw dat niet alleen Haarlem, maar heel Nederland geschiedenis geeft: het Teylers Museum, opgericht in 1784 en daarmee het oudste museum van het land. Gesticht uit de nalatenschap van bankier Pieter Teyler van der Hulst, met als ideaal de bevordering van kunst en wetenschap. Geen pronkpaleis, maar een tempel van kennis en schoonheid.
De beroemde Ovale Zaal is nog altijd het hart van het museum. Een ruimte uit de Verlichting, waar schilderijen, fossielen, wetenschappelijke instrumenten en munten naast elkaar werden tentoongesteld. Hier kwamen burgers samen om verwondering te delen over de grootsheid van de natuur en het vernuft van de mens. Vandaag trekt het museum bezoekers met vaste collecties én wisselende tentoonstellingen van grootheden als Michelangelo en Rafaël, waardoor eeuwenoude kunst weer in gesprek gaat met onze tijd.
Het Teylers laat zien dat de kracht van een plek schuilt in de combinatie van verhaal, functie en uitstraling. Voor de makelaar is dat een herkenbaar adagium: een huis wordt pas een thuis wanneer het niet alleen muren en ramen biedt, maar deuren opent voor verwondering. En zeg nu zelf: wie wil er niet z’n eigen Ovale kamer?
Gerelateerde Nieuwsberichten
Waar Haarlem leerde besturen
15-6-2026 —
Sommige gebouwen vertellen niet alleen geschiedenis, ze ademen deze ook uit iedere steen. Het Prinsenhof in Haarlem is zo’n plek. Achter de statige entree, verscholen tussen de oude gevels van de binnenstad, werd eeuwenlang niet geresideerd om te imponeren, maar om te besturen. Regenten, bestuurders en notabelen liepen hier dagelijks over dezelfde natuurstenen vloeren onder hoge vensters, die het licht precies genoeg binnenlieten om waardigheid te suggereren.
Een verbogen geschiedenis van meerdere generaties.
18-5-2026 —
Mariënheuvel – een huis dat van rol durft te veranderen
25-4-2026 —
Sommige huizen lijken van begin af aan te weten dat hun leven niet bij één functie zal blijven. Mariënheuvel is zo’n huis. Ooit gebouwd tussen 1907 en 1909 als het nieuwe hoofdgebouw van de buitenplaats Meer en Berg in opdracht van jonkheer H.J. Deutz van Lennep. Architect Foeke Kuipers tekende een landhuis, dat bewust teruggrijpt op de vormentaal van de Franse kastelen uit de zeventiende en achttiende eeuw. Statig, symmetrisch en geplaatst op een lichte verhevenheid in het park, alsof het huis het landschap eerst wilde overzien, voordat het zich erin voegde.


